NARSİST

Eminim o kadar var ki bu narsist insan güruhundan çevrende. Bazen kendileri belirtir ve bundan hiç rahatsızlık duymaz bu narsist insan. Bazen de sen ne demek olduğunu biliyorsan ve insanları çözebiliyorsan anlarsın. Benmerkezci ve kibirli düşünmek başlıca özellikleridir bu narsislerin. Aslında gizli bir aşağılık kompleksleri vardır. Empati kurmazlar, kendilerine aşırı hayrandırlar, sürekli olarak kendilerini ön plana çıkarmaya çalışırlar. Bu eminim herkesi rahatsız eder ama bazıları da bundan hoşlanır. Nasıl hoşlanılır yahu bu insandan dediğinizi duyar gibiyim. Mesela şöyle;

Onu o kadar değerlileştirir ki bunu kendisi yapar kaba tabirle ( kendini bir şey zannettirir ) ve sonra böyle davrandığında yadırgamaz. Yadırgayamaz. Bu bir kişilik bozukluğudur ama çoğu çevrenin yönlendirmesiyle ortaya çıkar. Gazlar onu, harika olduğuna inandırır. Bunu ona ya yaranmak için yapar ya da yanında kalmak için. O da tabii ki oldukça şişer ve sonunda ego patlaması yaşar. Bazen çok değer veririz de boşa çıkar ya.. Boşa çıkan değerin en önemli örneğidir bu. Belki de buna zorladığın narsist insan. Onu hayata öyle bırakırsın ve artık onu frenlemek çok zordur.

Böyle kişiliğe sahip olan bireylere ya da daha doğrusu kişilik bozukluğu olan kişilere asla sırlarınızı anlatmayın, en ufak bir münakaşada yüzünüze vurulur. Kendisiyle tartışmamaya ve uzak durmaya gayret edin. Canınızdan bezdirir inanın. Sadece kendileri doğrudur, sonsuz saygı bekleyip asla saygı göstermezler, hatalısın diye bir kelime kullanamazsın onlar hep hakılıdırlar… Çoğaltabilirim bu örnekleri. Böyle narsist insanları anlayabileceğiniz temel özellikleri saymak istiyorum. Neden mi?

Çünkü hayatınızdan çıkarmanız gereken en önemli tiplerden. Yok sayanı yok sayacaksınız. Böyle bir insanı değiştirmek mümkün değildir. Ortamınızı ve hayatınızı çirkinleştiren insanlardan biridir narsist insan. Sizi çok yıpratırlar bu yüzden hayatınızdan bir an önce çıkarın. Sizi anlayabilecek insanlar olsun hayatınızda. Hayatınızı daha da zorlaştıracak, ortamda sürekli canınızı sıkacak, sizi sürekli küçük düşürecek, üzecek, dinlemeyecek, sürekli hatalıymışsınız gibi davranacak insanlara hayatınızda asla yer olmamalı. Şimdi iyi ve detaylı bir şekilde düşünün bakalım. Sizin hayatınızda kimler narsist?