BURNUNUN DİKİNE GİDENLER

Bir olay oldu. Çıkmaza götüren bir dik insan. Evet, halledilecek sonunda ama başkaları da fikirlerini söylüyor. Genelde başkalarının söyledikleri mantıklı da geliyor. Belki birinin dediğini yapsa hemen halledilecek. Ya da birinin söylediğini söylese sorun bile oluşmayacak belki de. Ama ne hikmetse bu insan hep kendi bildiğini okuyacak ya hani. İşleri hep çıkmazsa sürüklüyor. Olmayacak öyle bir şey söylüyor ki. Her şeyi mahvediyor, batırıyor. Peki neden? Çok mu rahatlıyor yoksa bu gerçekten onun huyu mu? Sonunu bile bile neden burnunun dikine gider insan? Benim dediğim olsun diye mi yoksa inada mı? Benim tahminim şöyle:

Birilerinin söyledikleri ona doğru gelse de bunu kabul etmek istemez. Doğru olduğunu bilir ya da emindir. Ama başkaları konuşamaz. Haksız gösterir ama haksız olmadıklarını bilir. Ooof! Çıkılmaz bir hale geldi konu farkında mısın? O olay da böyle oluyor işte. Çıkılmaz hale gelir ama laf anlamaz bu dik insan. Her şeye karşı diktir hayatta. Bu; alnı açık göğsü pek değildir. Kafası diktir, sözleri diktir. Bir türlü bükemezsin onu. Bu doğru seninki yanlış diyemezsin. Anlamaz demeyeceğim anlar çünkü. Sadece işine gelmez. Yanlışa gittiğini bilse bile dikliğine giderler. Kaybederler mi? Kendine bakarsan evet ama başkalarına çoğu zaman göstermez.

Bu huyundan vazgeçen insan var mı çevrenizde? Varsa gerçekten tebrik edin; çünkü vazgeçilmesi en zor huylardan biri herhalde bu dik başlılık. Başkasını dinlediğinde veya başkasına sorduğunda öğrendiğimiz şeylerin değeri ve önemi başka neyde var ki? Değişik yöntemler, değişik yollar, değişik sözler… Bu öğrendiğimiz şeylerin karşısında duran dik bir insan. Dik kafalı derler buna ama ben dik diyorum. Çünkü dik durmaktan anlaşılan çok farklı. Evet, hayata karşı, yaşanılanlara karşı dik durmak çok önemli ve zor. Ama fikirlere ve sözlere direnmek ve dik durmak daha farklı. Bunu da kendi açımdan böyle ifade ettiğimi belirtmek isterim.

Neyse.. Bence birinden almanız gereken; nasihatin, fikrin, yol çizmenin hangi yoldan geçtiğinin anlatmak istediği ve vermek istediği mesaja bakarak bir yerinden bunu almanız gerekir. Sadece kendi fikirleriniz sizi doğru sonuca ulaştırmaz. Bazen saparsınız bu amaçtan dik insan olursanız. Hayata karşı dik durun, fikirlere ve öğütlere karşı değil..