BİR ŞEY BEKLER, AMAN SAKIN ARAMA!

Garip ama çoğunun hayatında uyguladığı bir başlık. Kötü gününde veya zor zamanında birinin, hemen uygulandığı bir yöntem bu. Benden bir şey bekler, asla aramamalıyım. Arkadaşım! Herkes başının çaresine bakıyor rahat ol sen. Kimse senden bir şey beklemiyor. Sadece yanında olan birilerini görüp daha hızlı ayağa kalkmak istiyor. Çok tiksinç ve ifrit olduğum bir huy bu. İyi zamanda yanında kötü zamanda firari. Ne ala memleket. Ee sonra iyi günlerine döndüğünde ararsın o zaman. Tabii hangi akıllı ister ki seni tekrar hayatında? Hiç kimse! Sen zaten istenmeyen ol! Birinin hayatında yer işgal etme sen mümkünse! Neden aramıyorlar biliyor musun seni zor zamanında?..

Çıkarcılar. Çıkarcı olmaktan başka bir şeyde öğrenemezler, bekleme. Ver yiyeyim, ver alayım, ver güleyim. Ver, ver, ver! Onlar asla bir şey vermezler kendilerinden bunu asla umma! Almaya alışmış, alıştırılmışlar. Dertle, sıkıntıyla asla çalamazsın onların kapılarını. Maazallah tanımamazlıktan gelir bunlar. Sen hep iyi olmak zorundasın. Elin hep açık olmak zorunda. Hep güldürmek zorundasın. Ötekileri anlamaz bunlar. Ha yaşamamışlardır o ayrı. Zor günleri atlatan insan hep anlar halden. Hep diyorum ama şunu düşün: Hep anlarlar mı? İyi günlerine döndüğünde aranırsın mutlaka. Sende mutlaka açarsın o telefonu!

Başka bir sebebi daha var: Bir gün kendilerinin de aynı veya zor duruma düşebileceklerini bilmiyorlar. Herkes yarınını garantileyebilir mi? Bence asla. Kimse bugün iyiyim diye yarınına güvenmemeli. Aynı duruma sende düşebilirsin o da. Belki bugün güldüğün insan yarın sana gülebilir. Sen birilerinin zor zamanında yanında olmazsan birileri de zor zamanında senin yanında olmaz. Bu kadar basit. Sen el uzatmazsan; düştüğünde kimse seni kaldırmaz. Çıkar meselesine dönecekse mevzu o zaman sende iyilik yap. Karşılığında da iyilik bekle. Görmezden gelirsen bir gün sende görmezden gelinirsin. Çark böyle dönüyor. Sen ne yapıyorsan illa ki o seni buluyor.

Ne yapacaksın peki? Zor günler geçecek. Daha kötü ne olabilir dediklerinin geçtiği gibi. İnsana dertte kalmıyor. Gelip geçiyor. Sana yardım etmeyen, dinlemeyen, merak etmeyen kim varsa yol ver gitsin. Onlar iyi gün misafirleri. Kötü günler fırsat olsun senin için. İnsan ayıkla hayatında. Yanında oldukların yeter de artar senin için. Hem yer kaplayanlardan kurtulursun hemde yanında olanları görmüş olursun. Merak etme; her şey geçiyor ve bitiyor. Sen mücadelene devam et…