AMACIN DIŞINA ÇIKANLAR

Bazı insanlar tanıyorum. İnsanları kırmayı görev edinmiş. İnsanlara ön yargıyla bakmayı adet haline getirmiş. Her şey onun için kötü bakmaktan ve görmekten ibaret. Etrafındaki güzellikleri görmeyen, görmek istemeyen sayısız insan. Tek amaçları: mahvetmek. Güzel bir sözü, güzel bir anı, güzel bir gülümsemeyi mahvetmek.. Acınacak halleriyle övünenler sürüsü… Çok kötü bir dönemdeyiz ve zor aynı zamanda. Kime nasıl yaklaşacağımızı ve davranacağımızı bilemez olduk. Şimdi size insanların nasıl kırıldığını ve nasıl içerlediğini şahit olduğum bir olayla anlatmaya çalışacağım:

Her lafı batan ve her hareketiyle dalga geçilen bir genç delikanlı. Ne yapacağını ve nasıl konuşacağını şaşırmış. Çünkü, yanlış anlıyorlar ve yanlış tanıtıyorlar. Bunları bana anlatırken gerçekten onları yaşadım ve onunla beraber bende çaresiz kaldım. Lütfen insanların hayatlarına burnunuzu sokmayın, onların bir sözü nasıl uyarladıklarına ve ne kadar düşünüp üzüleceklerini hesaba katarak konuşun.

S. 24 yaşında gayet kültürlü ve yeniliğe açık bir genç. Her yaptığı olay. Bir fotoğraf atıyor, altına yazdığı yazıyla dalga geçiliyor. Yazdığı şey ise aşırı normal, özlü bir söz. Bunu onu gördüklerinde de söyleyip gülüyorlar. Sonra o fotoğrafı da yazıyı da kaldırıyor. Bir müzik dinliyor ve buraya atıyor. ” Keko, sen hala bu müzikleri mi dinliyorsun yağğğğğ, mümkünse sen şarkı dinleme, bunu dinleyeceğine en iyisi camdan atla sen..” gibi gereksiz, seviyesiz ve her şeyde söz hakkı olan insancıklar tarafından buna bile karışılıyor. Sonra, kitaptan bir alıntı söz paylaşıyor. ” Sen bunu mu okuyorsun, aa ergenlikte okuduğum kitap, bu hala yayımlanıyor mu ya…” diye onlarca kitaba ve o insana saygısızlık.

Arkadaşlar sizin derdiniz ne! S. diyor ki: ” ne fotoğraf atıp altına yazı yazıyorum, ne müzik dinliyorum, ne kitap okuyorum”. Sinemada gittiği film, hoşlandığı insan, giyimi, yemesi! Her yaptığı sorun. Ne yahu bu! Oyuncak mı? Oyun mu oynuyorsunuz? Ne kadar fazla laf söyleyen mi kazanıyor sonunda? Oyunsa; çok saçma, oyunluktan çıkmış bir oyun bu! Size ne yahu size ne! S. diyor ki: ” bir fotoğrafın altına yazdığım cümlede, cümle yerine kelime yazmışım.” Bir şey bilmiyormuşum. O cümlenin güzelliği değil, kelime yazmam çarpmış gözlerine. Valla gerçek bunlar. Keşke olmasa ama bunlarla beraber yaşıyoruz. Hani şimdi kalabalık sonra tahammülsüzlükten yalnız kalacak insanlar ile beraber yaşıyoruz.